Akár csukára, akár pontyra horgászik az ember, törekszik arra, hogy szerelései azonosak legyenek. Így az én csukázó botjaim is egyforma, 15 grammos pötty ( gömb alakú ), átfúrt úszókkal voltak felszerelve. Egyik alkalommal egy süllőzéshez használt 8 grammos, hosszabb antennás, csúszó úszós felszerelést is vittem magammal. 6-7 órán keresztül kísérletezem, kb. óránként változtatva helyeket. Azon a napon 16 kapásom volt, ebből 14 a finomabb úszós szerelésen jelentkezett. Azóta többször is volt alkalmam a normál és a finom csukázó szerelés közti különbséget összehasonlítani az eredményesség szempontjából, és bizony a fent leírt arányok „vizsgálataim” után sem változtak.
Mielőtt az okokról írnék, ismertetem az általam használt készség főbb adatait. 390 cm hosszú 50-100 gr-os carbon teleszkópos bot, sic gyűrűkkel, 80 cm-es szállítási hosszal. Az úszó 8-10 g-os süllőző, hosszabb szárral, csúszósra szerelve. A csuka harapása ellen vékony drótelőkét fonott grafitmetált vagy Balzer 7x7 finom előkét szerelek, max. 5 g-os cseppólommal, 4-es vagy 2-es méretű Owner (ST-36 BC-X) hármas horoggal , az orsón Power Pro 19-ös átmérőjű fonott zsinórral (13 kg) , mely lehet vastagabb is (23, 28). Ma már azonos tulajdonságú körszövött, műanyaggal átitatott fonott zsinórt a Spider Wiret és a Balzer Iron Linet is használom. Ezeknek a fonott zsinóroknak a következők az előnyei: nagy szakító szilárdságú, kör szövött, víztaszító, kopásálló és vízen úszó. Ez utóbbi tulajdonsága miatt az úszó és a nyél közötti zsinór soha nem merül le a fenékre, így kapás esetén sem akadhat bele semmibe. Az elmerült úszóval rögtön felvehetjük a kontaktust. Követni tudjuk azt, ahogyan a csuka nyeli csalihalunkat, ezáltal biztosabban akaszthatunk.
Hogy miért ennyire fogós ez a finom összeállítás, erre viszonylag egyszerűen megadhatjuk a választ: a kishalat a könnyű ólomsúly nem akadályozza mozgásában. A csalihal lassabban fárad el, keveset pihen, tör felfelé is, ahonnan aztán vissza-visszahull. Ez a folyamatos, élénk mozgás könnyebben felkelti a ragadozók érdeklődését. Ráadásul bedobáskor a kishal vízbecsapódása is finomabb, természetesebb, így az átlagnál több az azonnali kapás.
Ugyanezt az összeállítást használhatjuk (csak egyszárú füles horoggal) Gamakatsu Worm36-1/0, 2/0 vagy F314 -1-es olyan helyeken is, amelyek nehezen horgászhatók. Tökleveles, hínáros területek lyukaiban, faágak közelében. Az erősen lehorgászott vizeken itt akkor is találunk csukát, ha másfelé már komoly küzdelmet kell folytatni egy-egy példányért.
Ennél a módszernél felszerelésünket úgy állítsuk össze, hogy könnyen helyet tudjunk változtatni. Egy-egy helyen 15-20 percnél tovább ne időzzünk, keressük a halakat!
Bedobáskor a kishalat óvatosan, pontosan juttassuk a kívánt területre. Ha csalihalunk úszónkat nem megfelelően mozgatja, akkor finom mozdulatokkal serkentsük energikusabb úszásra! Ha elég kitartóak és ügyesek vagyunk biztosan megfoghatjuk a napi engedélyezett mennyiséget!
Kancsár Zoltán
|