Etetéshez és horogcsalihoz is elsõ osztályú a Maros Mix nyers, szemes tigrismogyoró.
A bojli, és pellet után a harmadik legnépszerûbb etetõ és csalizó anyag a tigrismogyoró. Ezek az édes, magas kalóriatartalmú, fõzés után is viszonylag kemény szerkezetû magvak, rendkívül sikeresek és kedveltek a pontyhorgászatban. Ahogy oly sok minden, ennek a csalinak a használata, eredményessége is erõsen megosztja a pontyhorgászokat. Az egyik tábor teljesen egyszerûen nem használja, nem tartja „elismert” csalinak, mivel sokszor még kapásig sem jutott el vele. A másik tábor pedig el sem indul a vízpartra a fõtt édes magok nélkül. Horgászok sokasága a tigrismogyorónak köszönheti a kapitális halainak megfogását. A következõ pár ötletet, segítséget azoknak a horgászoknak szánjuk, akiknek még nincs kellõ bizodalma, hogy használja-e a népszerû és fogós csalit? Rögtön az elején eloszlatjuk azt a téves nézetet, hogy a fõtt mogyorót mennyire bonyolult, nehéz elkészíteni, hogy megfelelõ állagú, etetésre, csalizásra kész állapotba kerüljön.
A fõzésrõl, áztatásról: Röviden talán annyit, hogy 24 órára áztassuk be a magokat cukros, vagy édesítõszeres vízbe, esetleg egy kevés melaszt is önthetünk az áztató lébe. Majd ezt követõen ebben az édes lében addig fõzzük, amíg a magok ráncai eltûnnek, és a szemek kellõen kiduzzadnak. Általában ez 40-60 perc a magok mennyiségétõl függõen. Arra mindenképpen érdemes még ügyelni, hogy ha végeztünk a fõzéssel kellõen lepje el a magokat az édes lé, mert még ekkor is szívnak magukba nedvességet. Ha azt akarjuk, hogy a mogyoró köré kocsonyás réteg alakuljon ki, akkor 3-5 napig ebben, az édes lébe hagyjuk állni a mogyorót. Aromásítani a fõzõvizet egyáltalán nem érdemes, a mogyoró úgy jó, ahogy a természet megalkotta! A pontyok megtalálják saját illata alapján is. Amit jó eredménnyel használhatunk még az a Tigrismogyoró szirup. Ezt a fantasztikusan sûrû, édes, natúr étvágyfokozót akár bojli készítésekor, akár a PVA hálóba került egész és tört mogyoró felületének az ízesítésére is eredményesen alkalmazhatjuk.
A csalizásról: Sokan a csalizáskor, a horogra erõsítéskor követik el az elsõ hibát, amiért nem, vagy csak ritkán érnek el a fõtt mogyoróval sikert. Nagyon sokan számtalanszor leírták, bemutatták már, most mégis újra hangsúlyozzuk, hogy mennyire fontos a csali kikönnyítése. Bátran kijelenthetjük, ha bármelyik vízen tigrismogyoróval, bojlival, vagy pelettel etettünk az éjszaka fogott halak reggelre biztosan ürítettek mogyorót a pontyzsákba. Tehát mindig megeszik a fõtt mogyorót a pontyok! De hát miért is ne ennék meg?! Kellemesen édes az ízük, ropogósak, hozzájárulnak a pontyok energiatartalékaik megszerzéséhez és nincsenek tele különféle mesterséges és szintetikus anyagokkal, pl. mint sok bojli! A fehérhalas, vagy törpeharcsás vizeken is érintetlenül maradnak, amíg a pontyok meg nem találják õket. Ha már egy közepes nagyságú horog mellé csalizunk, mondjuk két szem mogyorót, az a beetetett mogyoróval ellentétben sokkal természetellenesebben és „nehezebben” mozog mit a többi, az etetésre szánt mag a vízfenéken. Ebbõl sokszor az következik, hogy az óvatos pontyok az etetésre szánt mogyoróval jól belaknak a csalinkat pedig érintetlenül hagyják…
1 kg, tigrismogyoró nyers
|